Kazablanka Şehir Rehberi

FAS’ın Atlas Okyanusu kıyısında kalan Kasablanka “Büyük Kasablanka” bölgesinin başkenti konumunda. Hollywood’un unutulmaz filmi “Casablanca”daki görüntüler artık yerini çoktan modern bir kente bıraktı.

Kasablanka, 1956 yılında Fransa’dan bağımsızlığını alan FAS’ın endüstrinin önde gelen şirketlerini barındırıyor. İstatistikler, tarihsel konumu ülkenin endüstri hattının merkezinde olduğunu gösteriyor.

Kasablanka Limanı, FAS’ın en önemli limanı olmasının yanında dünyada da en büyük yapay limanlarından biri.

Rabat, FAS’ın başkenti fakat Kasablanka gelişen turizm endüstrisiyle ekonomi ve iş açısından başkent olarak görülebilir. Bir ticaret kenti olan Kasablanka, büyük bir limana sahiptir. Ülkenin Marakech kenti, FASın önemli turizm merkezlerindendir.Gezilebilecek Yerler

Kentin tarihi dokusu en çok, her ne kadar yenilenmiş binaları da barındırsa Old City “Eski Şehir”de hissediliyor. Kral 2. Hasan Cami, nispeten yeni ve FAS’ın en büyük camisi. Ayrıca bu caminin minareleri dünya üzerindeki en yüksek olanlarıdır.

Kasablanka, 1956 yılında Fransa’dan bağımsızlığını alan FAS’ın endüstrinin önde gelen şirketlerini barındırıyor. İstatistikler, tarihsel konumu ülkenin endüstri hattının merkezinde olduğunu gösteriyor.

Kasablanka Limanı, FAS’ın en önemli limanı olmasının yanında dünyada da en büyük yapay limanlarından biri.

Rabat, FAS’ın başkenti fakat Kasablanka gelişen turizm endüstrisiyle ekonomi ve iş açısından başkent olarak görülebilir. Bir ticaret kenti olan Kasablanka, büyük bir limana sahiptir. Ülkenin Marakech kenti, FASın önemli turizm merkezlerindendir.Kültür ve Eğlence

Kasablanka eğlence için geniş bir yelpaze sunar, bar ve restoranları iyi vakit geçirebileceğiniz yerlerdir. Eğlence parkının yakınlarında da oldukça temiz ve rahat diskolar bulmak mümkün.

Atlas Okyanusu’na kıyısı olan şehrin kumsallarında peş peşe Beach Club’lar bulunuyor. Oldukça güzel, düzgün ve bakımlılar. Deniz çok dalgalı olduğu için kıyıya birçok deniz suyu havuzu yapılmış. Dalgalı okyanus, sörflüler için ise başlı başına bir nimet!

FASlı Museviler Müzesi de Kasablanka’daki Yahudi tarihi ve kültürünü tanımak için ideal bir kurum. Müze ziyareti Kasablanka Yahudilerinin sosyal yaşamı hakkında oldukça bilgilendirici olacak.Yeme-İçme

Ülkenin birçok uygarlığın geçiş yolu olması FAS mutfağına da fazlasıyla yansıyor. FAS mutfağı dünya üzerinde en çok farklı tadı barındıran mutfak olarak kabul edilir. Bunun sebebi FAS’ın yüzyıllardır dünyayla olan etkileşimidir. Yerel yiyeceklerde Berberi, Arap, İspanyol ve Yahudi mutfaklarının özellikleri kendilerini hemen belli ediyor.

Yemeklerin ana malzemeleri olarak koyun, sığır, kümes hayvanı ve deniz ürünleri öne çıkıyor. Tabii her Kuzey Afrika ülkesinde olduğu gibi baharatlar da bu mutfağın vazgeçilmezleri arasında. Hemen hemen her yemekte yüzyıllardır baharat kullanılıyor.

Oldukça sıcak bir iklime sahip olan FAS’ta serinlemek için en çok başvurulan yöntem bol meyve yemektir. Ülke Akdeniz’e özgü tropik meyve ve sebze üretimi konusunda oldukça zengin. Hurmanın bol miktarda yetiştirilmesinin yanında manevi olarak da ayrı bir yeri var. Serinlemek için soğuk içecekler yerine nane çayı tercih ediliyor.Alışveriş

Kasablanka, alışveriş için gezip mağazadan mağazaya araştırma yapabileceğiniz bir yer değil. Alışveriş ağırlıkla sokak pazarlarında yapılıyor. Kumaş, giysi özellikle de uzun pelerinler tam bir FAS hatırasıdır.

FAS porselenleri, çanak çömlek, takı, gümüş objeler, kilim, dokuma halılar, eşarp hediyelikler listesinin başında geliyor. Elişi eşyaların fiyatlarının yüksek olması dışında genel olarak bir ucuzluktan söz etmek mümkün.