Online Rezervasyon
0 (212) 570 50 44 pbx
Fas hava yolları kampanyaları

FAS HAKKINDA

Kazablanka Şehir Rehberi

FAS’ın Atlas Okyanusu kıyısında kalan Kasablanka “Büyük Kasablanka” bölgesinin başkenti konumunda. Hollywood’un unutulmaz filmi “Casablanca”daki görüntüler artık yerini çoktan modern bir kente bıraktı. Kasablanka, 1956 yılında Fransa’dan bağımsızlığını alan FAS’ın endüstrinin önde gelen şirketlerini barındırıyor. İstatistikler, tarihsel konumu ülkenin endüstri hattının merkezinde olduğunu gösteriyor. Kasablanka Limanı, FAS’ın en önemli limanı olmasının yanında dünyada da en büyük yapay limanlarından biri. Rabat, FAS’ın başkenti fakat Kasablanka gelişen turizm endüstrisiyle ekonomi ve iş açısından başkent olarak görülebilir. Bir ticaret kenti olan Kasablanka, büyük bir limana sahiptir. Ülkenin Marakech kenti, FASın önemli turizm merkezlerindendir.
 • Gezilebilecek Yerler

  Kentin tarihi dokusu en çok, her ne kadar yenilenmiş binaları da barındırsa Old City “Eski Şehir”de hissediliyor.  
  Kral 2. Hasan Cami, nispeten yeni ve FAS’ın en büyük camisi. Ayrıca bu caminin minareleri dünya üzerindeki en yüksek olanlarıdır. Mabet, Müslüman olmayan ziyaretçilere de açık ilan ikinci cami olma özelliğine de sahip. 

  Kasablanka sakinlerinin sıklıkla ziyaret ettiği The Corniche Avenue üzerinde, uzun plajlar, yüzme havuzları, kafeler, oteller, restoranlar ve gece kulüpleri bulunuyor. Anfa ise 1930’ların mimarisini yansıtan bahçelerin ve çiçeklendirilmiş geniş caddelerin bulunduğu bölge. Yüzme havuzlu büyük villalar Kaliforniya havası veriyor.

  Down Town Casablanca, adeta 20. yüzyıl modern mimarisinin denendiği yerleşim bölgesi ruhunu koruyor. 1912’de himaye altına girmesiyle, Fransa, Tunus, İspanya’dan gelen, ayrıca Endülüs mimari tarzı da mevcuttur, mimarlar için Kasablanka 20’ler ve 30’larda emlak zengini olması nedeniyle cazibe merkeziydi.

  “Place des Nations Unies” bölgesinde bulunan Mers Sultan Kasablanka’ya ait mimari miras olarak görülmeye değer. Ne yazık ki bölge için koruma programları söz konusu değil.

  The Old Medina, sahil kısmını da kapsayan şehir duvarlarıyla koruma altına alınmış. 1755 yılındaki deprem, eski Müslüman yerleşimi yerle bir etmiş. Tangier Caddesi’ndeki üç kilise 1891 yılında İspanyol Fransiskanlar tarafından inşa edilmiş.
 • Kültür ve Eğlence

  Kasablanka eğlence için geniş bir yelpaze sunar, bar ve restoranları iyi vakit geçirebileceğiniz yerlerdir. Eğlence parkının yakınlarında da oldukça temiz ve rahat diskolar bulmak mümkün.  

  Atlas Okyanusu’na kıyısı olan şehrin kumsallarında peş peşe Beach Club’lar bulunuyor. Oldukça güzel, düzgün ve bakımlılar.  Deniz çok dalgalı olduğu için kıyıya birçok deniz suyu havuzu yapılmış. Dalgalı okyanus, sörflüler için ise başlı başına bir nimet!

  FASlı Museviler Müzesi de Kasablanka’daki Yahudi tarihi ve kültürünü tanımak için ideal bir kurum. Müze ziyareti Kasablanka Yahudilerinin sosyal yaşamı hakkında oldukça bilgilendirici olacak.
 • Yeme İçme

  Ülkenin birçok uygarlığın geçiş yolu olması FAS mutfağına da fazlasıyla yansıyor.  FAS mutfağı dünya üzerinde en çok farklı tadı barındıran mutfak olarak kabul edilir. Bunun sebebi FAS’ın yüzyıllardır dünyayla olan etkileşimidir. Yerel yiyeceklerde Berberi, Arap, İspanyol ve Yahudi mutfaklarının özellikleri kendilerini hemen belli ediyor.  

  Yemeklerin ana malzemeleri olarak koyun, sığır, kümes hayvanı ve deniz ürünleri öne çıkıyor. Tabii her Kuzey Afrika ülkesinde olduğu gibi baharatlar da bu mutfağın vazgeçilmezleri arasında. Hemen hemen her yemekte yüzyıllardır baharat kullanılıyor. 

  Tencere yemekleri Tunus’ta olduğu gibi “tanjine” adıyla tüketiliyor. Ekmeğin ülke mutfağında büyük bir ağırlığı var. Hem besleyici hem de oldukça güzeller. 

  Oldukça sıcak bir iklime sahip olan FAS’ta serinlemek için en çok başvurulan yöntem bol meyve yemektir. Ülke Akdeniz’e özgü tropik meyve ve sebze üretimi konusunda oldukça zengin. Hurmanın bol miktarda yetiştirilmesinin yanında manevi olarak da ayrı bir yeri var. Serinlemek için soğuk içecekler yerine nane çayı tercih ediliyor.
 • Alışveriş

  Kasablanka, alışveriş için gezip mağazadan mağazaya araştırma yapabileceğiniz bir yer değil. Alışveriş ağırlıkla sokak pazarlarında yapılıyor. Kumaş, giysi özellikle de uzun pelerinler tam bir FAS hatırasıdır. FAS porselenleri, çanak çömlek, takı, gümüş objeler, kilim, dokuma halılar, eşarp hediyelikler listesinin başında geliyor. Elişi eşyaların fiyatlarının yüksek olması dışında genel olarak bir ucuzluktan söz etmek mümkün.

 

Fas Hava Yolları (212) 570 50 44

Fas hava yolları için oluşturduğumuz web sayfasının menünün altında bulunan uçak bileti arama kısmından hangi hava yolunda hangi uçuşlar var, saat kaçta, ücreti ne kadar, en ucuz hangisi diye araştırma yapıp istediğiniz bileti, kredi kartı veya havale ile satın alabilirsiniz. Dilerseniz bizi (212) 570 5044 nolu numaradan arayarak size özel tanımlıyacağımız indirimleri ve kampanyaları kullanarak daha avantajlı bir şekilde Fas'a uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Copyright © 2013fas HAVAYOLLARI
Bu web sitesi 4K Grup LTD ŞTİ. tarafından oluşturulmuştur.